• 09127661534
 • 09127833869
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مراحل تاسیس کارخانه

پیشرفت جامعه برای برطرف کردن نیازهای انسانی، منجر به تاسیس کارخانه های متعدد شده است. هر کدام از این کارخانه ها بخشی از نیازهای انسان را برطرف می کند. برای تاسیس کارخانه نیازمند به افراد ماهر و نیمه ماهر می باشد؛ که هرکدام در بخشی از کارخانه به فعالیت می پردازند. تاسیس کارخانه باعث کاهش بیکاری نیروی کار می شود و افراد زیادی مشغول به کار می شوند. بنابراین تاسیس کارخانه نیز جزئی از کسب و کار به حساب می آید. سالانه افراد زیادی اقدام به تاسیس کارخانه می کنند. انواع کارخانه هایی که برای برطرف کردن نیاز انسان ها تاسیس می شود به شرح زیر می باشد: کارخانه فرآورده های لبنی، تولیدکننده مواد غذایی، تولید آهن، کولرهای آبی، آسفالت و قیر، تولید سنگ و ….

متقاضیان برای راه اندازی یک کارخانه در ابتدا باید در امور مهمی تصمیم گیری کنند، به عنوان مثال باید در ابتدا با خرید زمین و چگونگی احداث کارخانه، براساس محصولات تولیدی خود به تحقیق و بررسی بپردازند. که به زیر مجموعه این موارد مانند مقدار مواد اولیه در کشوری که شروع به فعالیت می کند، چگونگی فرآیند انجام شده برای تولیدکالا مورد نظر، میزان تجهیزات مربوطه، ماشین آلات مورد نیاز و مقدار درآمدی که از واردات و صادرات می توان بدست آورد پرداخت. زمانی که کلیه ی موارد فوق مورد تایید قرار گیرد، متقاضی نیز باید توانایی انجام کار را داشته باشد. برای کیفیت محصولات، نوع مکان نیز مهم است.

مکانی که دارای ویژگی های زیر باشد می تواند برای احداث کارخانه نیز مناسب باشد.
در آن محیط نیروی کاری کافی وجود داشته باشد.
نزدیک به محل مواد اولیه باشد تا تامین مواد اولیه در زمان کوتاهی صورت گیرد.
نزدیک بودن به بازار کار
دارای خدمات جانبی مانند آب، گاز و برق سه فاز و… (شهرک های صنعتی که خارج از شهر های مسکونی ساخته می شوند اکثر شرایط فوق را دارند).

بطور کلی کارخانه مکانی است که افراد زیادی به صنعت کسب و کار مشغول هستند. متقاضیانی که قصد تاسیس کارخانه را دارند در ابتدا باید جواز تاسیس را دریافت نمایند. بنابراین یکی از مراحل تاسیس کارخانه اخذ جواز تاسیس می باشد. جواز تاسیس همان مجوزی است که در سازمان مربوطه دریافت می شود این مجوز را از اداره صنعت، معدن و تجارت یا از سازمان جهاد کشاورزی باید دریافت نمایند. مدت زمانی که برای اخذ مجوز بطول می انجامد در شهرهای مختلف، متفاوت است. که معمولا از یک هفته تا یک ماه بطول می انجامد.
مدارک مورد نیاز برای جواز تاسیس بصورت زیر است: (برای متقاضیان حقیقی و حقوقی)
کپی کلیه ی صفحات شناسنامه
کپی تغییرات انجام شده در روزنامه اصلی
کپی آگهی تاسیس
ارائه اظهارنامه کارخانه به همراه امضاء سهامداران
ارائه شرکتنامه کارخانه به همراه امضاء سهامداران

روش کار برای جواز تاسیس بصورت زیر است:
با استفاده از سایت مربوطه، به ثبت نام اخذ مجوز اقدام نمایید که نام کاربری و رمز عبور به شما ارائه می شود.پس از گرفتن نام کاربر و رمز عبور به سامانه مربوطه الکترونیکی سازمان صنعت وارد شوید. سپس گزینه اخذ مجوزهای صنعتی را انتخاب نمایید. فرم الکترونیکی مربوط به درخواست و ارسال طرح توجیهی را کامل نمایید. کارشناسان مربوطه مدارک را بررسی می کنند، زمانی که مورد تایید قرار گیرد به رئیس اداره برنامه ریزی فرستاده می شود. سپس به معاون برنامه ریزی و توسعه فرستاده می شود. در بخش امور مالی سازمان بصورت الکترونیکی  وجه حق العمل کارشناسان را باید بپرازید. در پایان مجوز مربوطه با تایید کارشناسان به ثبت می رسد و ریاست مربوطه آن را امضاء می کند. متقاضیان باید به مدت یک روز کلاس های آموزشی در سازمان صنعت و معدن شرکت نمایند. هزینه کلی اخذ مجوز تاسیس کارخانه به مبلغ یک میلیون ریال می باشد که باید به حساب دولت پرداخت شود.( این نرخ مربوط به سال ۹۵ می باشد)
برای تاسیس کارخانه به سه مجوز، دریافت پروانه بهره برداری، دریافت پروانه احداث و دریافت موافقت اصولی از وزارت صنایع نیاز می باشد.

مراحل تاسیس کارخانه بدین شرح می باشد:
افراد در ابتدا محصول مورد نظر را برای فعالیت در کارخانه انتخاب کنند.
یک طرح توجیهی در رابطه با مقدار بودجه لازم و دیگر اطلاعات لازم برای تاسیس کارخانه ارائه دهند.
مقدار سرمایه خود را مشخص نمایند.
اخذ جواز تاسیس کارخانه از اداره صنعت ،معدن و تجارت یا از سازمان جهاد کشاورزی بگیرند.
زمین مناسب را خریداری نموده و بعد از انجام مراحل به ساخت و ساز کارخانه بپردازد.
تجهیزات، ماشین آلات و موارد مورد نیاز برای کارخانه را خریداری نماید.
تاسیس کارخانه نیز به جواز های دیگری نیازمند است، برای دریافت این جواز باید اقدام نمایند.
سیستم های مورد نیاز ( اداری، فروش ، انبار داری و …) را راه اندازی نمایند.
سیستم هایی که برای کارخانه مانند اداری، انبارداری و … لازم است راه اندازی کنند.

لازم به ذکر است که برای تاسیس کارخانه ابتدا باید شرکت ثبت کرد و برای روانه کردن محصولات کارخانه به بازار باید از یک نام استفاده کرد که ممکن است نام شرکت و نام کالا در بازار با هم تفاوت داشته باشند زیرا یک شرکت می تواند چندین محصول با نام های متفاوت تولید کند. نام  محصولاتی که در بازار پخش می شوند تحت عنوان برند شناخته می شود و می توان برای شرکت کارخانه ای برند حقوقی ثبت کرد.

برخی از موارد تاسیس کارخانه به شرح زیر می باشد:

 • دارا بودن حداقل ۳۰۰ امتیاز بنا به گفته جدول در رشته تخصص خود
  ثبت رسمی با در نظر داشتن موضوع مربوط به زمینه تخصصی
  حداقل یکی از افراد دارای مدرک لیسانس با ۵ سال سابقه کاری در زمینه تخصصی داشته باشد.
  کارخانجات بر اساس قوانینی که در سازمان، وزارت صنایع و محیط زیست ذکر شده است در شهرک های صنعتی و به دور از شهر و اماکن عمومی باید ساخت و ساز کنند.
  متقاضیان جواز تاسیس کارخانه را می توانند به فرد دیگر واگذار نمایند و یا به تغییر نام آن بپردازند.
  جواز تاسیس کارخانه دارای مزایایی برای افراد می باشد که این مزایا عبارتند از ثبت برند و یا علامت تجاری، گرفتن وام و تسهیلاتی که وجود دارد، می باشد.
  زمانی تولید یک کارخانجات شروع می شود که کارخانه دارای پروانه بهره برداری باشد.


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

طرح ریزی و راه اندازی واحد صنعتی شامل ساخت و راه اندازی کارخانه تولیدی-صنعتی چگونه انجام می شود ؟

اکثر افراد تصور می کنند که احداث و راه اندازی کارخانه مخصوص افراد خاصی است و یا اینکه اصولاً عاقلانه نیست که افرادی با سرمایه کم و مثلاً زیر چند صد میلیون به آن فکر کنند .

البته ما نیز منکر این امر نیستیم که ساخت و احداث یک کارخانه نیازمند سرمایه و قدرت ریسک کافی می باشد؛ لیکن عمر یک دهه معاشرت من با بسیاری از کارخانه داران، تجارب باور نکردنی و شاید دور از ذهن برایم به ارمغان آوردکه بد نیست شما را هم در جریان آنها بگذارم:

ایجاد کارخانه بیش از هر چیز دیگر نیازمند یک فکر و اندیشه ناب است؛ فکری که سالها پیش از احداث آن کارخانه روز و شب با کارخانه دار بوده و آن را مدام تصور کرده و در حال پروراندن ایده خام تولید خود بوده است.

البته در کنار آن و از آن عجیب تر، خود کارخانه دار ها هستند که معمولاً انسان هایی با خصوصیات قابل توجه و قابلیت های شگرف منجمله پشتکار باورنکردنی هستند.

در موارد بسیار کارخانه دارانی را که دیدیم  که در گذشته افرادی بسیار ضعیف از لحاظ مالی و حتی فقدان حمایت معمول خانواده، چه بسا از کودکی بوده اند؛ لیکن به دلیل شخصیت فوق العاده، این افراد نیروی اراده مضاعف خود را به کار گرفته و آرزو های بزرگی را که در سر داشته اند را سرانجام به عمل رسانده اند که ماحصل آن منجر به خلق کارخانه ای بزرگ شده است.

مراحل طرح ریزی و راه اندازی واحد صنعتی شامل ساخت و احداث و راه اندازی کارخانه و واحدهای تولیدی-صنعتی:

گفته شد که ایده تولید، شرط اول ساخت، احداث و راه اندازی کارخانه است. مرحله بعدی  تولید آزمایشی محصول است و پس از آن ورود به یکی از شهرک های صنعتی می باشد که محل مجاز احداث کارخانه و واحد های تولیدی-صنعتی می باشد. چگونه در شهرک های صنعتی زمین بخرم ؟

با این وصف باید دانست که برای احداث یک کارخانه اصولی نکاتی باید رعایت شود  تا  به زودی کارخانه بزرگ و سود آور شود.

طرح تولید و طرح توجیهی فنی و اقتصادی:

 طرح تولید در واقع محصول و یا کالایی است که قرار است به زودی تولید و روانه بازار شود . تولید کننده لازم است که قبل از شروع تولید الزاماً یک طرح توجیهی از کار خود داشته باشد.

گزارش طرح توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report می‌باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه‌پذیری یک طرح را از جنبه‌های مختلف بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد. بطور کلی یک گزارش طرح توجیهی از سه بخش به شرح موارد ذیل تشکیل یافته است. چگونه طرح توجیهی خود را تهیه کنیم ؟

طرح های تولید  اشباع و غیر اشباع :

اولین فاکتور مهم  تولید و احداث یک کارخانه طرح تولیدی مد نظر می باشد.  وقتی کار آفرینی مثلاً کارخانه داری وارد کسب کار خود می شود و تولید خود را آغاز می کند در مرحله بازاریابی ملزم رقابت با رقبای خود می باشد در این مرحله است که هر چه رقبا کمتر باشند کار وی ساده تر است.

 به این موضوع اشباع بودن یا نبودن طرح تولید کارخانه گفته می شود و همیشه طرح های غیر اشباع در انتخاب دارای اولویت می باشند.

البته ناگفته پیدا است که رقابت با تولید کنندگان کهنه کار برای کارخانه داران جوان کاری بسیار مشکل و گاهی حتی ناممکن است، یکی از دلایل آنهم ظرفیت تولید است.

معمولاً کهنه کاران با ظرفیت تولید بیشتری تولید می کنند و همچنین ماده اولیه خود را به صورت عمده تر و با قیمت پایین تر می خرند و لذا می توانند، تولید کارخانه خود را با قیمت پایی تر ارائه دهند  و این به منزله این است که کارخانه دار نو پا برای ماندن در عرصه رقابت باید قیمت فروش تولید خود را پایین آورده و حاشیه سود خود را کم کند که خود یکی از عوامل شکست می باشد .

 همچنین در پیشنهاد طرح های نو و بکر صنعتی باید دقت کرد که طرح یک نیاز و به اصطلاح شکافی از بازار را پر کند تا فروش آن بنا به اصل تقاضا بالا رود و بدون نیاز به تلاش اضافی بازاریابی انجام شود.

 

وام و تسهیلات ساخت احداث و راه اندازی کارخانه

معمولاً  در شروع ساخت و احداث و راه اندازی کارخانه و واحدهای تولیدی-صنعتی نیاز به وام و تسهیلات به شدت مورد نیاز است، این وام و تسهیلات در دو مرحله تامین سرمایه ثابت و یا در واقع احداث سوله و سالن ها و محوطه سازی ، خرید ماشین آلات و خطوط تولید کارخانه و سرمایه در گردش مورد نیاز می باشد.

سود آوری کارخانه :

پس از احداث کارخانه و تولیدی عاملی که باعث موفقیت و یا شکست و یا اصولاً بزرگ شدن و یا کوچک ماندن آن کارخانه می شود در حقیقت چیزی به جز بازاریابی و فروش نیست .

همه شرکت های کوچک و بزرگ دنیا و صنایع اعم از کارخانه،کارگاه و غیره محتاج بازاریابی و فروشند و این موضوع تا روزی که زنده اند ادامه دارد .

با اینحال اصول بازاریابی و فروش امروز دیگر مثل گذشته نیست و قواعد علمی بسیاری دارد که شناخت و یا عدم شناخت آنها برابر با موفقیت می باشد برای اطلاع از طرح ها و ایده های نو  و مشاوره بازاریابی و فروش با کارشناسان شرکت ما در هر رشته تماس بگیرید .

کارخانه و مقابله معظل رکود :

امروزه مسائلی مانند رکود بازار و تورم بر بسیاری از کارخانه داران و تولید کنندگان تاثیر گذاشته است . هر چند که رکود به نظر می رسد یک امر اجتناب ناپذیر است لیکن روش های مختلفی برای مقابله با آن وجود دارد که حتی می تواند آن را از تهدید به فرصت تبدیل کند.

خلاصه فعالیت ما در زمینه ساخت و احداث و راه اندازی کارخانه و واحدهای تولیدی-صنعتی:

1.پیشنهاد موضوع نو و بکر و سود آور جهت کارخانه

2.اخذ جواز تاسیس و پروانه جهت کارخانه

3.مشاوره جهت تامین مالی کارخانه

4.احداث کارخانه از صفر تا صد

5.ساخت سوله، سالن و اداری کارخانه

6. واردات خط تولید و ماشین آلات کارخانه

7.مشاور و مجری بازاریابی و فروش تولید کارخانه

8.مقابله با معظل رکود کارخانه هاستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مراحل اخذ مجوزهای لازم جهت تولید و بسته بندی :

 1. جواز تاسیس از سازمان جهاد کشاورزی و یا صنعت ، معدن، تجارت (صنایع و معادن)
 2. دریافت پروانه بهره برداری از جهاد و یا صنایع که از آن جواز تاسیس اخذ شده
 3. دریافت پروانه تاسیس و بهره برداری از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو
 4. معرفی مسئول فنی واجد شرایط و صدور پروانه مسئول فنی
 5. ثبت نام تجاری و اقدام جهت اخذ پروانه بهداشتی ساخت از سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت
 6.  البته در رابطه با حبوبات و برخی مواد غذایی سنتی بجای پروانه بهره برداری صنایع یا جهاد می توان از پروانه کسب استفاده کرد و بجای اخذ پروانه تاسیس و بهره برداری بهداشت و نیز پروانه ساخت از شناسه نظارت بطور موقت استفاده کرد.